Uutishuone

Uutiset

Metsätiedon keruuta koskeva asetusehdotus menee liian pitkälle

Euroopan komissio julkaisi tänään asetusehdotuksen metsätiedon keruusta. Metsäteollisuus ry pitää tiedonkeruujärjestelmän kehittämistä tärkeänä, mutta monitorointia ei tule kohdentaa liian yksityiskohtaiselle tasolle. Asetuksen jatkovalmistelussa on varmistettava valtakunnan metsien inventoinnin sekä muiden kansallisten tiedonkeruujärjestelmien rooli.

EU:n jäsenvaltioiden raportoimat metsätiedot eivät ole kaikilta osin olleet yhteismitallisia, esimerkiksi niiden keruuaikataulut vaihtelevat. Tämän tiedon harmonisoiminen edistäisi EU-tasoista metsien seurantaa, mutta nyt julkaistussa metsien monitorointiasetuksessa komissio esittää kuitenkin metsiin liittyvän tiedon raportointia hyvin yksityiskohtaisella tasolla.

– Ehdotus on huolestuttava ja herättää kysymyksen asetuksen todellisesta tarkoituksesta. Mihin tarkoitukseen komissio tarvitsee näin yksityiskohtaista tietoa jäsenvaltioiden metsistä, kysyy Metsäteollisuus ry:n kansainvälisten ja EU-metsäasioiden päällikkö Maija Rantamäki.

– Suomella on menestyksekäs perinne valtakunnan metsien inventoinnista ja nyt tätä kansallisen tiedonkeruun roolia kyseenalaistetaan EU:n toimesta, hän jatkaa.

Asetusehdotuksessa asetetaan säännöt tiedonkeruulle, jonka katsotaan tukevan jäsenmaiden metsien käytön suunnittelua muun muassa edistettäessä metsien sopeutumiskykyä metsätuhoja vastaan. Lisäksi ehdotuksessa kannustetaan jäsenmaita tekemään vapaaehtoisia, pitkän aikavälin metsäsuunnitelmia ja esitellään ehdotus suunnitelmien sisällöksi. Asetusehdotukseen sisältyy myös totutusti ehdotus komission mittavasta toimivallasta antaa täytäntöönpano- ja delegoituja säädöksiä.

– Metsien sopeutumiskyvyn edistäminen on äärimmäisen tärkeää, mutta niihin liittyvät toimet tulee aina päättää kansallisella tasolla ja kansalliset olosuhteet huomioiden. Komission alempiasteista säädösvaltaa ei myöskään tule kasvattaa, painottaa Rantamäki.

Metsäteollisuus ry:n mielestä jatkoneuvotteluissa on varmistettava kansallisen metsätiedon keruu valtakunnan metsien inventointia hyödyntäen. Asetuksen tulee myös pysyä selkeästi metsien monitoroinnissa.  Komission ehdotus vapaaehtoisten pitkän aikavälin metsäsuunnitelmien ohjaamisesta EU-tasolta on niin ikään kyseenalaistettava.

Seuraavaksi asetus menee parlamentin ja neuvoston käsittelyyn. On todennäköistä, että asetuksen käsittelyä ei saada valmiiksi ennen ensi kesän europarlamenttivaaleja.

Euroopan unioniLuontoLuonto ja ympäristöMetsien hoito ja käyttöMonimuotoisuus

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Maija Rantamäki
Kansainvälisten ja EU-metsäasioiden päällikkö

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Tilastot
Hyvin toimivat ja avoimet puumarkkinat ovat perusta kotimaisen puun käytölle.
Blogit
Ennallistamisen avainsana on yhteensovittaminen ja kyse on ennen kaikkea luonnon entistä paremmasta huomioon ottamisesta osana arjen toimintaa.
Uutiset

Suomalaisen metsäteollisuuden maine kansalaisten mielissä on säilynyt hyvänä. Laaja kansalaiskysely kertoo, että suomalaiset näkevät metsäteollisuuden tärkeänä hyvinvoinnin tuottajana, työllistäjänä, viennin

Uutiset
Jatkossa teollisuuden kilpailukyvystä ja metsien kasvua tukevista toimista on pidettävä entistä paremmin huolta, myös valtiontaloutta sopeutettaessa
Uutiset
Hallituksen tärkeimpiä tehtäviä budjettiriihessä on lisätä toimia, joilla tuetaan yritysten mahdollisuuksia investoida tulevaisuuden kasvuun, innovaatioihin ja työpaikkoihin Suomessa.
Blogit
Metsäjohtaja Karoliina Niemi toivoo, että parempi tieto mahdollistaa tehokkaan vaikuttamisen EU:n jatkoaskeliin nielutavoitteissa