Uutishuone

Uutiset

Metsäteollisuuden tuotannon turvaaminen edesauttaa myös energiakysymysten ratkaisemisessa.

Metsäteollisuus pitää hyvänä sitä, että maamme hallitus on nyt tarttunut toimiin, joilla tavoitellaan kohtuuhintaisen energian saatavuutta ja kotimaista tuotantoa. Puumarkkinoiden kehitystä on tarpeen seurata tarkkaan teollisuuden tuotannon turvaamiseksi.

Varautumisen ministerityöryhmä linjasi tänään energiaomavaraisuuden ja huoltovarmuuden vahvistamisen sekä vihreän siirtymän toimenpidekokonaisuudesta.

Metsäteollisuuden mukaan Suomen tulisi lähestyä tilannetta turvaamalla kotimainen puunhankinta nopeasti muuttuneessa tilanteessa. Tuotantolaitosten raaka-aineiden ja energian turvaaminen edesauttaa myös energiahuoltoon liittyvien kysymysten ratkaisemisessa.

– Puun tuonnin loppuminen edellyttää toimenpiteitä, ja kemera-lainsäädäntöön tehtävä asetusmuutos on tervetullut linjaus. Nuorissa metsissä on mittavasti hoitotarpeita ja näihin töihin kannustamalla laitamme metsiä kasvukuntoon. Samalla edistämme myös pienpuun markkinoille tuloa, Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Timo Jaatinen sanoo. 

Metsäteollisuus katsoo, että puumarkkinoiden kehitystä on tarpeen seurata tarkkaan. Mikäli puun saatavuutta ei onnistuta turvaamaan, metsäteollisuus joutuu sopeuttamaan toimintaansa. Metsäteollisuuden kilpailukykyä tulee ylläpitää myös energiahuoltovarmuuden näkökulmasta, koska metsäteollisuus tuottaa ja metsäteollisuuden sivutuotteilla tuotetaan merkittävä osa Suomessa tuotetusta uusiutuvasta energiasta. Lisähaaste muodostuu, jos jalostuskelpoinen puu ohjautuu energiantuotantoon.  

Suomea koskevan tulevan lämmityskauden osalta kotimainen energiaturve on tärkeässä roolissa. Valitettavasti hallitus ei ainakaan tässä yhteydessä tehnyt kotimaisen turpeen markkinaehtoista käyttöä edistäviä ratkaisuja. Energiaturpeen edistäminen näyttäisi jäävän Huoltovarmuuskeskuksen toimien varaan.

– Mikäli kotimaista energiaturvetta ei saada tulevan talven polttoainepalettiin mukaan, on olemassa suuri riski, että jalostuskelpoista puuta poltetaan lämmöntuotantoon, Jaatinen muistuttaa.

Kahden uuden raakapuuterminaalin rakentaminen sekä yksityisteiden korjausten lisämääräraha ovat tervetulleita toimia. Liikenteen osalta muuttunut tilanne edellyttäisi lisäksi muun tiestön ja siltojen kunnon merkittävää parantamista. Tämän osalta hallituksella on vielä paljon tehtävää.

Metsien hoito ja käyttö

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Timo Jaatinen
Toimitusjohtaja

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Uutiset
Metsäteollisuuden kevätseminaarissa puhuttiin Suomen 30-vuotisen EU-jäsenyyden suomista mahdollisuuksista ja sen tuomista haasteista. Eniten huomio kiinnittyi turvallisuuteen ja teollisuuden kilpailukykyyn.
Tilastot
Hyvin toimivat ja avoimet puumarkkinat ovat perusta kotimaisen puun käytölle.
Blogit

Pääministeri Petteri Orpon hallitus kääri hihat puoliväliriihessään investointien vauhdittamiseksi osana kasvutoimia. Hallitus haluaa muun muassa jatkaa ja kehittää puhtaan siirtymän

Blogit
Alueidenkäyttölain uudistus on tehtävä huolella, jotta epäselviltä tilanteilta vältytään.
Artikkelit
Keräämme tähän päivittyvään artikkeliin metsäteollisuuden kansainvälisen kaupan kannalta keskeisiä nostoja muuttuvien tullien vaikutuksista.
Uutiset
Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat tammi-maaliskuussa puuta yksityismetsistä 8,1 miljoonaa kuutiota. Määrä on kasvanut yhdeksän prosenttia edellisvuodesta.