Uutishuone

Uutiset

Jäänmurtajahankinnoista on päätettävä alkavalla vaalikaudella

Ympärivuotinen rahtiliikenne on välttämättömyys Suomen saavutettavuudelle ja ulkomaankaupalle. Suomen vanhenevaa jäänmurtokalustoa on uusittava vähäpäästöisemmillä ja nykyaikaisten rahtialusten tarpeisiin vastaavilla jäänmurtajilla. Hankintojen avulla taataan Suomen ulkomaankaupan sujuvuus ja toimivuus pitkälle tulevaisuuteen.

– Uusien jäänmurtajien hankinta on mittava investointi, mutta sen tekemättä jättäminen saattaa maksaa hankintaakin enemmän. Katkokset pohjoisessa toimivien yritysten tavaraviennissä ja tuonnissa aiheuttaisivat miljoonien eurojen menetykset. Toimitusvarmuus asiakkaalle on globaalissa kilpailussa kaiken A ja O, muistuttaa logistiikkapäällikkö Alina Koskela Metsäteollisuus ry:stä.

Vanhimpien jäänmurtajien korvaamisen lisäksi Suomeen tarvitaan jäänmurtokaluston pitkän aikavälin uudistamis- ja elinkaaristrategia. Kalustosta suuri osa tulee uusimisikään seuraavan kahdenkymmenen vuoden aikana. Sitä on kehitettävä systemaattisesti vastaamaan operointiympäristön tarpeita sekä muuttunutta turvallisuuspoliittista tilannetta.

– Toimintaympäristön muutoksiin voidaan parhaiten vastata ennakoimalla ja sitoutumalla strategisesti jäänmurtajakaluston uusimiseen yli hallituskausien. Parlamentaarisen yhteisymmärryksen saavuttaminen edesauttaisi myös mahdollisuuksia ennakoida ja saada EU-rahoitusta, korostaa Suomen Satamaliitto ry:n toimitusjohtaja Annaleena Mäkilä.

Yritysten viesti päättäjille on, että jäänmurtajahankinnoista on päätettävä Suomessa mahdollisimman pian. Vuoden 2023 aikana tulisi perustaa jäänmurtajien suunnitteluun, hankintaan ja operointiin liittyvistä ministeriöistä ja keskeisten sidosryhmien edustajista koostuva työryhmä.

– Ruotsi valmistautuu tilaamaan kaksi jäänmurtajaa kuluvan vuoden aikana. Suomessa on varmistettava, että suomalainen osaaminen ja synergiaedut Ruotsiin tulevat hyödynnetyksi jäänmurtokalustoa uusittaessa. Hankinnoissa on osattava ottaa huomioon myös kasvava jäänmurtokapasiteetin tarve esimerkiksi metsäteollisuudessa, akku- ja kaivannaisteollisuudessa ja metalliteollisuudessa, toteaa Keskuskauppakamarin varatoimitusjohtaja Johanna Sipola.

Lisätiedot:

Alina Koskela, logistiikkapäällikkö, Metsäteollisuus ry

Annaleena Mäkilä, toimitusjohtaja, Suomen Satamaliitto ry

Johanna Sipola, varatoimitusjohtaja, Keskuskauppakamari

Logistiikka

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Alina Koskela
Logistiikkapäällikkö

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Lausunnot
Metsäteollisuus ry kannattaa ammattidieseljärjestelmän käyttöönottoa Suomessa, mutta pitää hallituksen esittämää palautusta riittämättömänä vastaamaan logistiikan nykyisiin kustannushaasteisiin.
Blogit

Suomalaisella teollisuudella on useita vahvuuksia, joita on hankittu investoimalla laitoksiin ja osaamiseen. Ilman vahvuuksia emme pysy elossa, sillä sijaintimme kaukana

Blogit

Asfaltoidun tieverkon määrää on jälleen esitetty laskettavaksi säästökeinona. Suomen talous on nyt ja lähitulevaisuudessa tiukka, joten kaikki keinot ansaitsevat tarkastelun. Rahasampoa

Lausunnot

Metsäteollisuus ry kannattaa liikenne- ja viestintäministeriön yksityistielakiin esittämiä muutoksia, joiden tavoitteena on sujuvoittaa tiekuntien hallintoa ja päätöksentekoa sekä parantaa liikenneturvallisuutta

Uutiset
Vaikeasta taloudellisesta tilanteesta huolimatta hallitus onnistui kiinnittämään kehysriihessä huomioita useisiin teollisuudelle tärkeisiin kehityskohtiin.
Uutiset
Metsäteollisuus ry kannustaa hallitusta jatkamaan kehysriihessään rohkeaa norminpurkua ja tekemään kilpailukykyä vahvistavia päätöksiä.