Uutishuone

Uutiset

Hallitukselta tärkeä esitys kotimaan puunkuljetusten turvaamiseksi

Hallitus on helpottamassa kotimaan puunkuljetuksia tilanteessa, jossa puunhankinta Venäjältä on äkisti loppunut Ukrainan sodan alettua. Kasvaneeseen kuljetustarpeeseen kotimaassa vastataan sallimalla väliaikaisesti aiemmin vain kansainvälisissä rautatiekuljetuksissa käytettyjen vaunujen hyödyntäminen Suomen sisäisissä puutavarakuljetuksissa. Käytettävä vaunukalusto olisi metsäteollisuuden omaa tai pitkäaikaisesti vuokraamaa.

Kyseessä on paljon odotettu väliaikainen helpotus, jolla osaltaan taataan metsäteollisuuden puu- ja raaka-ainekuljetusten riittävyys akuutisti muuttuneessa tilanteessa. Ilman helpotusta vaunupula tulisi nopeasti näkymään raaka-ainesaatavuuden heikkenemisenä ja siten edelleen mahdollisina tuotantolinjojen sulkemisena.

”Kiitämme liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakkaa ja valmistelijoita nopeasta reagoinnista äkilliseen muutostarpeeseen. On tärkeää, että hallituksen esitys käsitellään nopeasti eduskunnassa vaunupulan lieventämiseksi”, sanoo johtaja Jyrki Peisa Metsäteollisuus ry:stä.

Logistiikka

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Alina Koskela
Logistiikkapäällikkö (vanhempainvapaalla)

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Tilastot
Hyvin toimivat ja avoimet puumarkkinat ovat perusta kotimaisen puun käytölle.
Blogit
Ennallistamisen avainsana on yhteensovittaminen ja kyse on ennen kaikkea luonnon entistä paremmasta huomioon ottamisesta osana arjen toimintaa.
Uutiset

Suomalaisen metsäteollisuuden maine kansalaisten mielissä on säilynyt hyvänä. Laaja kansalaiskysely kertoo, että suomalaiset näkevät metsäteollisuuden tärkeänä hyvinvoinnin tuottajana, työllistäjänä, viennin

Uutiset
Jatkossa teollisuuden kilpailukyvystä ja metsien kasvua tukevista toimista on pidettävä entistä paremmin huolta, myös valtiontaloutta sopeutettaessa
Uutiset
Hallituksen tärkeimpiä tehtäviä budjettiriihessä on lisätä toimia, joilla tuetaan yritysten mahdollisuuksia investoida tulevaisuuden kasvuun, innovaatioihin ja työpaikkoihin Suomessa.
Blogit
Metsäjohtaja Karoliina Niemi toivoo, että parempi tieto mahdollistaa tehokkaan vaikuttamisen EU:n jatkoaskeliin nielutavoitteissa