Uutishuone

Uutiset

Hallitukselta tärkeä esitys kotimaan puunkuljetusten turvaamiseksi

Hallitus on helpottamassa kotimaan puunkuljetuksia tilanteessa, jossa puunhankinta Venäjältä on äkisti loppunut Ukrainan sodan alettua. Kasvaneeseen kuljetustarpeeseen kotimaassa vastataan sallimalla väliaikaisesti aiemmin vain kansainvälisissä rautatiekuljetuksissa käytettyjen vaunujen hyödyntäminen Suomen sisäisissä puutavarakuljetuksissa. Käytettävä vaunukalusto olisi metsäteollisuuden omaa tai pitkäaikaisesti vuokraamaa.

Kyseessä on paljon odotettu väliaikainen helpotus, jolla osaltaan taataan metsäteollisuuden puu- ja raaka-ainekuljetusten riittävyys akuutisti muuttuneessa tilanteessa. Ilman helpotusta vaunupula tulisi nopeasti näkymään raaka-ainesaatavuuden heikkenemisenä ja siten edelleen mahdollisina tuotantolinjojen sulkemisena.

”Kiitämme liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakkaa ja valmistelijoita nopeasta reagoinnista äkilliseen muutostarpeeseen. On tärkeää, että hallituksen esitys käsitellään nopeasti eduskunnassa vaunupulan lieventämiseksi”, sanoo johtaja Jyrki Peisa Metsäteollisuus ry:stä.

Logistiikka

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Alina Koskela
Logistiikkapäällikkö

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Artikkelit
Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset huomioivat linnuston metsänkäsittelyssä kattavasti. Yritykset noudattavat laajasti Metsänkäsittely ja linnusto -oppaan ohjeita ja suosituksia.
Lausunnot
Lausunto metsätalouden tulosperusteiset tuet -työryhmän muistiosta
Blogit
Komissio on nostanut kilpailukyvyn, turvallisuuden, omavaraisuuden sekä kestävän vaurauden korkealle EU:n agendalla.
Julkaisut

Olemme koonneet julkaisuun tietoa, mitä jokaisen kuntavaaliehdokkaan olisi hyvä tietää metsistä ja metsäteollisuudesta. Voit hyödyntää materiaalia vapaasti ja tarvittaessa kysyä

Tilastot
Hyvin toimivat ja avoimet puumarkkinat ovat perusta kotimaisen puun käytölle.
Blogit
Etsiessämme Suomelle uusia kasvun eväitä meidän on tarkasteltava aluetalouksille kriittisen vähäliikenteisen tieverkon korjausvelkaa.