Uutishuone

Uutiset

Metsäteollisuus ry on mukana Heurekan Kiertotehdas-näyttelyssä

Metsäteollisuus ry on kumppanina Tiedekeskus Heurekan kiertotalousohjelmassa. Ohjelman aikana valmisteltu kiertotaloutta kuvaava näyttely avataan yleisölle lauantaina 26. lokakuuta järjestettävässä Tulevaisuuden palasia -tapahtumassa Heurekassa.Kiertotaloutta ja kestävän kehityksen ratkaisuja havainnollistavassa Kiertotehdas-näyttelyssä tiedekeskuskävijää haastetaan pohtimaan arjesta tuttujen esineiden ja materiaalien käyttöä mahdollisimman tehokkaasti. Näyttelyssä on mukana myös metsäteollisuuden valmistamia tuotteita ja ratkaisuja.–Metsäteollisuus on ytimeltään kiertotaloutta. Toivomme, että näyttely avaa kävijöille alan materiaalitehokkuutta ja puupohjaisten tuotteiden mahdollisuuksia korvata uusitumattomista raaka-aineesta valmistettuja, Metsäteollisuus ry:n ympäristöasiantuntija Maija Rantamäki toteaa.Metsäteollisuus on biopohjaista kiertotaloutta, jossa kestävästi tuotettu uusiutuva raaka-aine puu on kaiken perusta. Metsäteollisuuden toteuttamassa kiertotaloudessa huomioidaan koko ketju uusiutuvasta raaka-aineesta ja resurssitehokkaasta tuotantoprosessista aina tuotteiden käyttöön, kierrätykseen ja energiahyödyntämiseen saakka. Metsäteollisuus kehittää toimintaansa parantamalla raaka-aineiden käytön tehokkuutta ja lisäämällä tuotannossa syntyvien sivuvirtojen hyötykäyttöä. Myös tuotteiden suunnittelu elinkaaren ja kierrätettävyyden näkökulmasta on metsäteollisuuden toiminnan keskiössä.Heurekan ja Metsäteollisuus ry:n kumppanuus toteutetaan vuosina 2018–2020. Ohjelmaan sisältyy kiertotalousnäyttelyn lisäksi kiertotalousaiheisia tapahtumia, lasten tiedeleirejä, oppimateriaalien valmistelua kouluille sekä täydennyskoulutusta opettajille.

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Uutishuone

Lisää aiheesta

Uutiset
Budjettiriihessä on edelleen tehtävä päätöksiä, jotka vahvistavat teollisuuden kilpailukykyä ja avaavat tietä uusille investoinneille. Suomen talous ei kestä tyhjäkäyntiä, saati
Lausunnot
Suomen tulee tehdä lopulliseen suunnitelmaan selkeät poliittiset linjaukset ja rajaukset, jotta vaikutukset ja kustannukset Suomelle eivät jää arvailujen varaan.
Uutiset
Metsäteollisuus ry katsoo, että kansallinen ennallistamissuunnitelma on nykymuodossaan taloudellisesti ylimitoitettu ja puutteellisesti arvioitu.
Lausunnot
Metsäteollisuus ry kannattaa ammattidieseljärjestelmän käyttöönottoa Suomessa, mutta pitää hallituksen esittämää palautusta riittämättömänä vastaamaan logistiikan nykyisiin kustannushaasteisiin.
Uutiset
Metsäteollisuus ry:n jäsenyritysten puunostot olivat toisella vuosineljänneksellä viidenneksen viime vuotta ja pitkän aikavälin keskiarvoa pienemmät. Kesäkuussa puukauppa kuitenkin vilkastui.
Lausunnot
Hallituksen esittämät muutokset, joilla kansallinen lainsäädäntö päivitetään vastaamaan EU:n fossiilisen polttoaineen jakelun päästökauppapäätöksiä, ovat perusteltuja.