Uutishuone

Uutiset

Metsäteollisuuden tuotantomäärät jatkoivat kasvuaan kolmannella kvartaalilla

Metsäteollisuuden tuotantomäärät kasvoivat kolmannella kvartaalilla kaikkien päätuoteryhmien osalta edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Kartongin tuotannon kasvu oli vahvinta ja muiden tuotteiden kasvu maltillisempaa.

Mekaanisen metsäteollisuuden tuotantomäärät kasvoivat verrattuna edellisen vuoden vastaavaan aikaan. Vanerin tuotanto kasvoi 4 % ja sahatavaran tuotanto kasvoi 8 % vahvan vientikysynnän sekä kotimaan kysynnän ansiosta. Kotimaan kysyntää on tukenut rakentamisen kasvu.  

Kemiallisen metsäteollisuuden puolella kartongin tuotantomäärät kasvoivat eniten. Kartongin tuotanto oli kolmannella neljänneksellä 1,1 miljoonaa tonnia, mikä on 18 % enemmän edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Kartonkituotteiden kysyntä on lisääntynyt muun muassa verkkokaupan ja pakkauskartongin käytön kasvun myötä.

Sellun tuotanto oli kolmannella neljänneksellä 4 % edellisvuotta korkeammalla tasolla ja paperin tuotanto 2 % korkeammalla tasolla.

– Maailmantalouden nousukausi näkyy metsäteollisuuden tuotteiden vahvana kysyntänä. On tärkeää jatkaa työtä kilpailukyvyn ja vakaan toimintaympäristön eteen, jotta varmistetaan metsäteollisuuden edellytykset toimia Suomessa jatkossakin, toteaa toimitusjohtaja Timo Jaatinen Metsäteollisuus ry:stä.

– Juuri nyt EU:sta tulee paljon lisää sääntelyä. Esimerkiksi EU:n ilmastopaketti Fit for 55, kestävän rahoituksen strategia ja metsästrategia luovat haasteita metsäteollisuuden kilpailukyvylle. Suomen on syytä pitää puolensa, jotta ilmastoystävälliset ja kestävästi tuotetut metsäteollisuuden tuotteet voidaan jatkossakin valmistaa Suomessa, Jaatinen muistuttaa.

KilpailukykyTuotanto

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Timo Jaatinen
Toimitusjohtaja

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Artikkelit
Keräämme tähän päivittyvään artikkeliin metsäteollisuuden kansainvälisen kaupan kannalta keskeisiä nostoja muuttuvien tullien vaikutuksista.
Blogit

Presidentti Trumpin tullipolitiikka on vienyt kansainvälisen kaupan uudelle, ennennäkemättömän turbulentille aikakaudelle. Olemme siirtyneet kamppailuun, jossa kauppapolitiikkaa käytetään pelivälineenä muiden kuin

Uutiset
Puukaupan hiipuminen ja kantohintojen korkea taso kertovat toimintaympäristön epävarmuudesta. Metsien pitkän aikavälin tuottavuus ja arvo riippuvat aktiivisesta ja oikea-aikaisesta metsänhoidosta.
Pääekonomistin uutiskirjeet
Pintaa syvemmältä – pääekonomistin katsaus metsäteollisuuden ajankohtaisiin aiheisiin.
Uutiset
Maailmankaupan lisääntyneet jännitteet ja geopoliittinen epävarmuus vaikuttavat metsäteollisuustuotteiden markkinoihin ja kysyntään.
Uutiset
Hallituksen tärkeimpiä tehtäviä budjettiriihessä on lisätä toimia, joilla tuetaan yritysten mahdollisuuksia investoida tulevaisuuden kasvuun, innovaatioihin ja työpaikkoihin Suomessa.