Viime viikot ovat olleet jännittävän odottelun aikaa monelle toimialalle ja etujärjestölle. Paljon puhutuista hallituksen kärkihankkeista on tippunut tiedonmuruja vähitellen. Moni järjestö olisi mielihyvin kommentoinut hankkeita oman toimialansa näkökannalta, mutta hallitus on onnistunut pitämään valmistelun visusti piilossa.
Tällä viikolla hallitus on pikku hiljaa raottanut verhoa päätettyjen kärkihankkeiden ja strategisten painopisteiden yltä. Ensin ministerit Vehviläinen ja Berner esittelivät digitalisaatioon ja uusiin toimintatapoihin liittyvät panostukset, ja nyt ministerit Rehn ja Tiilikainen paljastivat biotalouden painopisteet.
Metsäteollisuuden osalta info biotalouden painopisteistä herätti luonnollisesti kiinnostusta. Tiedossa oli, että strategian alle jyvitettäisiin yhteensä 300 miljoonaa euroa. Suomi on aina elänyt biotaloudesta ja viennistä. Sen veturina on historian saatossa monia vaiheita elänyt metsäteollisuus. Usko siihen, että myös nykyinen hallitus huomioisi tämän biotalouden kivijalan, oli luonnollisesti vahva.
Positiivista on se, että hallitus nostaa kärkihankkeidensa listalle vahvasti puun liikkeelle saamisen. Tämän tavoitteen toteutuminen vaatii kuitenkin vaikuttavampia ja konkreettisia toimia.
Muilta osin hallituksen tulevan kauden keskeisimmät tavoitteet painottuivat pitkälti agrobiotalouteen ja bioenergiaan. Nämä ovat keskeinen osa biotaloutta, mutta ei sovi unohtaa myöskään metsäteollisuuden tarjoamia puhtaita ratkaisuja ja hankkeita. Meillä on kaikki menestyksen avaimet käsissämme. Hyvinvointi ja biotalouden uudet työpaikat vaativat uusia innovaatioita ja yhä vahvempaa vientiteollisuutta. Pelkkä rajojen sisäpuolella käytävä kauppa ei pienennä velkaamme ja kasvata BKT:tä.
Biotalouden suurin nousu tulee rakentumaan jo olemassa olevan metsäteollisuuden ympärille. Meidän on jalostettava metsien vihreästä kullasta mahdollisimman korkealaatuisia tuotteita sekä panostettava osaamiseen ja alan innovaatioiden kehittämiseen ja kaupallistamiseen. Hallitus on strategiatasolla ottanut oikean suunnan ja uskomme, että tulevina vuosina tämä konkretisoituu myös toimien tasolla.