Uutishuone

Blogit

Rikas pummi ja miksi kallis on halpaa

Suomi on luokiteltu lähes Euroopan vauraimmaksi maaksi. Tämän ansiosta saimme taannoin Euroopan komissiolta lähes EU:n kovimman päästövähennystavoitteen.

Suomen talouden on jo pitkään tiedetty olevan kuralla. Tämän ansiosta saimme taannoin Euroopan komissiolta selvityspyynnön.

Seminaaripuheet kertovat, että kovat päästövähennystavoitteet luovat uutta työtä, toimeliaisuutta ja vaurautta. Tätä hyvää ei jaettu maille, jotka on katsottu köyhiksi.

Suomen metsävarat ovat karttuneet vuosikymmenien ajan ja karttuvat jatkossakin. Saimme taannoin Brysselistä ehdotuksen, että voisimme laskea metsävarojemme kehitystä siten, että ne näyttävät hupenevan.

Olemassa olevaa energiantuotantoa moititaan kalliiksi. Tämän vuoksi vaihtoehtoisten tuotantotapojen kerrotaan tarvitsevan valtion tukea.

Tämä blogi on pitkä. Tämä blogi on lyhyt.

Näitä teemoja on ja ei ole käsitelty täällä ja täällä .

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Metsäteollisuus ry
Forestindustries

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Blogit
FSC-järjestelmä tuo yhteen eri taustoista tulevat sidosryhmät – metsänomistajat, yritykset ja kansalaisjärjestöt.
Uutiset
MMM Sami Oksa on nimitetty Metsäteollisuus ry:n uudeksi metsäjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi.
Uutiset

Suomalaisen metsänhoidon ympäristövaikutuksista on nyt saatavilla kattavaa ja laadukasta dataa kansainvälisessä ecoinvent-tietokannassa. Tämä on ensimmäinen kerta, kun suomalaisen metsänhoidon tilastotieto

Uutiset
Metsäteollisuus katsoo, että EU:n metsäkatoasetusta tulisi soveltaa alkuperäisen suunnitelman mukaisesti 30.12.2025 alkaen. Jos asetusta muutetaan, valmistelulle on varattava riittävä aika.
Uutiset
Puukaupan hiipuminen ja kantohintojen korkea taso kertovat toimintaympäristön epävarmuudesta. Metsien pitkän aikavälin tuottavuus ja arvo riippuvat aktiivisesta ja oikea-aikaisesta metsänhoidosta.
Blogit
EU:ssa ilmastokestävyyden ja riskienhallinnan kehittäminen on noussut yhä tärkeämmäksi teemaksi. Ratkaisuja tarvitaan sekä päästöjen vähentämiseen että sopeutumiseen muuttuvaan ilmastoon.