Uutishuone

Blogit

Puhdasta toimintaa – vesien vuoksi

Metsäteollisuuden hyvä maine vesien puhdistajana on yhtä ansaittu kuin muinoin niiden likaajana.

Teollisuus aloitti oman kehitystyönsä vesien suojelemiseksi toden teolla jo 70-luvulla. Säästämällä vettä ja raaka-aineita vähennettiin myös jätevesien aiheuttamaa vesistökuormitusta.

Taloudellinen taantuma ohjasi entistä parempaan kemikaalien talteenottoon ja kehitti omalta osaltaan metsäteollisuuden resurssitehokkuutta. Jätevesien ja kemikaalien määrän vähentäminen helpotti myös jätevedenpuhdistusta ja vähensi kustannuksia. Näihin aikoihin konsultit ja poliitikot eivät välttämättä puhuneet tästä kiertotalouden win-win-ratkaisuna vaan touhu oli niin sanottua normaalia järjen käyttöä.

Metsäteollisuudessa kehitettiin jätevesien biologista puhdistusta jo käytössä olleiden mekaanisten ja kemiallisten keinojen jatkoksi. Biologisessa puhdistuksessa bakteerit valjastetaan poistamaan jätevedestä ravinteet, jotta järvet säästyisivät rehevöitymiseltä. Ensimmäiset biologiset puhdistamot rakennettiin sellutehtaiden yhteyteen Kemijärvelle, Kaskisiin ja Varkauteen jo 1970-luvun lopussa. Ensimmäinen ravinteita poistava aktiivilietelaitos rakennettiin vuonna 1984 Savon Sellun tehtaalle Kuopioon sekä nykyisen Metsä Fibren sellutehtaalle Joutsenoon. Vesistöissä tämä näkyi kirkkaampina vesinä, elpyvinä arvokalakantoina ja tyytyväisinä mökkiläisinä.

1970-luvulla alkanut myönteinen asenne vesiensuojeluun syveni vauhdilla 1980-luvun jälkipuoliskolla ja tuli metsäteollisuudessa osaksi normaalia toimintaa. Kuten Suomen Vesiyhdistys ry:n vastajulkaistussa Vesien vuoksi -teoksessa oivallisesti todetaan: ”Päästöjen saaminen hallintaan oli esimerkki siitä, mihin metsäteollisuus pystyi, kun oli tahtoa, tekniikkaa ja taloudellisia edellytyksiä – sekä yhteinen tavoite viranomaisen kanssa.” Tämä kehitys jatkuu edelleen esimerkiksi metsäteollisuuden lietteiden jalostamisena kierrätyslannoitteiksi. Mikäpä sen hienompaa kuin kytkeä metsäteollisuus laajamittaisesti osaksi suomalaista yhteiskuntaa ja ihmisten arkea.

Ympäristönsuojelun kehitys ja vesistökuormituksen vähentyminen kannustivat aikoinaan myös avoimempaan ympäristöviestintään. Metsäteollisuus on julkaissut ympäristötilastot vuosittain 90-luvulta lähtien. Vuoden 2016 ympäristötilastot julkaistaan kesäkuussa. Vesiensuojelun myönteisen kehityksen odotetaan jatkuvan uusien biotuotteiden, tehdasympäristön digitalisoitumisen ja jatkuvan resurssitehokkuuden kehittymisen myötä.

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Metsäteollisuus ry
Forestindustries

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Uutiset
MMM Sami Oksa on nimitetty Metsäteollisuus ry:n uudeksi metsäjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi.
Uutiset

Suomalaisen metsänhoidon ympäristövaikutuksista on nyt saatavilla kattavaa ja laadukasta dataa kansainvälisessä ecoinvent-tietokannassa. Tämä on ensimmäinen kerta, kun suomalaisen metsänhoidon tilastotieto

Uutiset
Metsäteollisuus katsoo, että EU:n metsäkatoasetusta tulisi soveltaa alkuperäisen suunnitelman mukaisesti 30.12.2025 alkaen. Jos asetusta muutetaan, valmistelulle on varattava riittävä aika.
Uutiset
Puukaupan hiipuminen ja kantohintojen korkea taso kertovat toimintaympäristön epävarmuudesta. Metsien pitkän aikavälin tuottavuus ja arvo riippuvat aktiivisesta ja oikea-aikaisesta metsänhoidosta.
Blogit
EU:ssa ilmastokestävyyden ja riskienhallinnan kehittäminen on noussut yhä tärkeämmäksi teemaksi. Ratkaisuja tarvitaan sekä päästöjen vähentämiseen että sopeutumiseen muuttuvaan ilmastoon.
Blogit
Ennallistamisen avainsana on yhteensovittaminen ja kyse on ennen kaikkea luonnon entistä paremmasta huomioon ottamisesta osana arjen toimintaa.