Uutishuone

Uutiset

Metsäteollisuus ry SuomiAreenassa: Millaisia ovat Suomen metsät vuonna 2050?

Muutokset metsäluonnossa ovat hitaita. Siksi tämän päivän toimissa ja valinnoissa tulee näkyä, mitä tahdomme tulevalta. Millaisia valintoja meidän sitten tulisi tehdä tänään, jotta metsämme olisivat elinvoimaisia, monimuotoisia ja puupohjainen biotalous tarjoaisi nykyistäkin laaja-alaisempaa hyvinvointia sekä ratkaisuja vielä vuosikymmenien päästä?

Metsäteollisuus ry järjestää yhdessä Sahateollisuus ry:n kanssa tämän vuoden SuomiAreenassa paneelikeskustelun ”Millaisia ovat Suomen metsät vuonna 2050?”. Tervetuloa kuuntelemaan, mitä asiasta ajattelevat Luonnonvarakeskuksen tutkimuspäällikkö Meri Kallasvuo, Emma Kari KariPantsar Oy:stä ja johtava luontoasiantuntija Timo Lehesvirta Metsä Groupista.

Panelistien johdatuksella pääsemme kulkemaan luonnon peruskysymysten äärelle: miksi luonnolla on väliä, mikä on monimuotoisuuden merkitys, miten yhdistämme luonnon turvaamisen ja talouden tarpeet sekä mitä esimerkiksi yritysten tulisi tässä yhtälössä tehdä? Keskustelua moderoi Sahateollisuus ry:n yhteiskuntasuhdepäällikkö Anniina Kostilainen.

Keskustelu järjestetään Porin Raatihuoneenpuiston lavalla keskiviikkona 28.6. klo 14−14.45. Tilaisuus on maksuton ja sitä voi seurata paikan päältä tai verkkolähetyksenä tai tallenteena MTV Katsomosta.

Metsien hoito ja käyttöLuontoLuonto ja ympäristöMonimuotoisuus

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Jukka Jänönen
Viestintäpäällikkö

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Lausunnot

Metsäteollisuus ry tukee lausunnollaan jätelain kehittämistä kiertotalouden tavoitteiden suuntaisesti, mutta katsoo, että ehdotettu hallituksen esitys jätelain muuttamiseksi sisältää tiettyjä toimeenpanoriskejä.

Lausunnot
Metsä- ja luontotiedon tulee tukea aktiivista metsänomistajuutta ja edistää taloudellisen toiminnan ja luonnon tilan parantamisen yhdistämistä.
Uutiset
Metsäteollisuus ry:n kevätseminaari avasi keskustelua siitä, millaisilla ratkaisuilla Suomi voi vahvistaa kasvuaan ja teollisuuden kilpailukykyä. Seminaarissa puhuttiin myös metsäteollisuuden tavoitteista
Tilastot
Hyvin toimivat ja avoimet puumarkkinat ovat perusta kotimaisen puun käytölle.
Lausunnot

Metsäteollisuus ry hyväksyy ympäristöministeriön tämänhetkisen ehdotuksen lupamääräysten tarkistamiseen kohdistuvista muutoksista. Selkeästi rajattuna ehdotus vastaa eri toimialojen tarpeisiin. Lausunnossamme toteamme, että

Lausunnot

Metsäteollisuus ry pitää ympäristöministeriön luonnosta riskinarvioinnin ohjeeksi tapauskohtaiseen Ei enää jätettä -menettelyyn (EEJ) pääosin perusteellisena ja valmistelultaan onnistuneena.   Lausunnossamme korostamme tarvetta selkeyttää ohjeistusta erityisesti tilanteissa,