Uutishuone

Blogit

Paljon luovuutta, rajattomia mahdollisuuksia ja pellepelottomia

Metsäteollisuus kehittää uusia tuotteita ja palveluja. Täällä pohjoisten havumetsien maassa innovoidaan mitä moninaisempia tuotteita, jotka perustuvat uusiutuvaan ja kierrätettävään raaka-aineeseen.

Metsäteollisuuden uusiin tuotepolkuihin kuuluvat niin kehittyneet pakkausratkaisut, puun ja muiden materiaalien yhdistelmistä tehdyt komposiittimateriaalit, joita voi käyttää esimerkiksi autoteollisuudessa tai rakentamisessa, biopohjaiset kemikaalit esimerkiksi lääketeollisuuteen tai kemianteollisuuteen, bioenergia sekä monet puurakentamisen ratkaisut. Täysin uusien tuotteiden lisäksi metsäteollisuus panostaa myös nykyisten tuotteiden kehittämiseen. Tämän päivän paperiarkki tai maitopurkki ei ole enää sama tuote kuin se oli 30 vuotta sitten.

Puusta pystytään nykyään tekemään ympäristöystävällisesti vaatteita vaikka juhlaan. Presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotolla nähtiin upeat puukuidusta tehdyt juhla-asut. Kasvuyritystapahtuma Slushin tutkimusideakilpailun 100 000 euron pääpalkinnon voitti havupuista antibiootteja -lääketutkimus. Puusta on todella moneksi.

Monet uusista tuotteista kytkeytyvät osaltaan metsäteollisuuden olemassa olevaan tuotantoon. Uusien tuotteiden kehittämisen lisäksi metsäteollisuus on jo avannut ja avaa jatkossa oviaan eri kokoisille yrityksille eri toimialoilta yhteistyön vauhdittamiseksi. Tavoitteena on synnyttää molempia osapuolia hyödyttävää toimintaa.

Nykyisen toiminnan on oltava kannattavaa, jotta voidaan luoda uutta. Sillä kustannetaan uuden kehittäminen, luodaan mahdollisuudet katsoa toimintaa laajemmin sekä käynnistetään uutta liiketoimintaa. Kaikenkokoisia yrityksiä tarvitaan, niin isoja kuin pieniä. Metsäteollisuudessa huolta kannetaan siitä, että meillä Suomessa olisi oikeanlaista osaamista mahtavien mahdollisuuksien toteuttamiseksi.

Metsäteollisuudella on suuri merkitys kansantaloudelle ja se tuo hyvinvointia koko Suomeen. Huolestuttava piirre on, että julkista rahoitusta on merkittävästi Suomessa vähennetty yrityksiä lähellä olevan innovaatiotoiminnan kustannuksella. Suomeen tarvitaan menestyviä yrityksiä ja lisää vientituloja sekä oikeanlaista osaamista ja asennetta. Keväällä pidettävässä hallituksen puolivälitarkastelussa olisi vielä mahdollista korjata tilannetta.

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Metsäteollisuus ry
Forestindustries

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Blogit
Jos Suomi hyväksyy kilpailijamaita kalliimman logistiikan uutena normaalina, laskun maksavat lopulta vienti, investoinnit ja työpaikat.
Lausunnot
Väyläviraston yhteinen ohjelmakokonaisuus tekee aiempaa näkyvämmäksi väylärahoituksen riittämättömyyden sekä sen vaikutukset väyläverkon kuntoon.
Uutiset
Afrikkalaisen sikaruton torjuntatoimien tulee jatkossakin olla aktiivisia, mutta niiden on tärkeää samalla huomioida kokonaisvaltaisesti eri teollisuudenalojen toimintaedellytykset.
Uutiset
Budjettiriihessä on edelleen tehtävä päätöksiä, jotka vahvistavat teollisuuden kilpailukykyä ja avaavat tietä uusille investoinneille. Suomen talous ei kestä tyhjäkäyntiä, saati
Lausunnot
Suomen tulee tehdä lopulliseen suunnitelmaan selkeät poliittiset linjaukset ja rajaukset, jotta vaikutukset ja kustannukset Suomelle eivät jää arvailujen varaan.
Uutiset
Metsäteollisuus ry katsoo, että kansallinen ennallistamissuunnitelma on nykymuodossaan taloudellisesti ylimitoitettu ja puutteellisesti arvioitu.