Uutishuone

Blogit

Joulupakettiin suomalaista kiertotalousosaamista

Komission joulukuun alussa julkaisema kiertotaloustiedonanto tuli uunista ulos juuri oikealla hetkellä. Vuoden kovin kulutusjuhla on ihan nurkan takana ja ihmiset tarvitsevat tukea omille ostospäätöksilleen. Kiertotalouden periaatteet sopivat myös joululahjojen valintaan, suosi uusiutuvasta raaka-aineesta valmistettuja, kierrätettäviä, kestäviä ja tarpeellisia lahjoja.

Liian usein teollisuuden joulupaketista paljastuu kustannustaakkaa lisäävä päätös. Tänä vuonna kiertotaloustiedonanto antoi aihetta jopa pieneen hymyyn.

Uusiutuvan raaka-aineen käyttöön kannustetaan EU:ssa. Tämä korurasian kokoinen aloite tuhansien massiivisten esitysten joukossa on kuitenkin vaikutukseltaan merkittävä. Me täällä Suomessa saamme myös tulevaisuudessa jalostaa metsävaroistamme kestäviä tuotteita koko maailman käyttöön.

Suomen itsenäisyyden rahasto Sitra piti taannoin Finlandia-talolla kiertotalousaiheisen tilaisuuden. Väkeä oli paljon ja puhujat kovan sarjan kiertotalousasiantuntijoita. Komission varapuheenjohtaja Jyrki Katainen toi kiertotalouspakettia käsittelevässä puheenvuorossaan esille, että hyviä kiertotalousesimerkkejä löytyy muun muassa suomalaisesta metsäteollisuudesta.

Suomessa osataan nämä hommat. Metsäteollisuus jakaa mielellään tietoa parhaista kiertotalousopeistaan. Tänä vuonna joulupaketista löytyy suomalaista kiertotalousosaamista jaettavaksi muulle maailmalle. Se on pieni askel poliitikolle, mutta suuri loikka ihmiskunnalle.

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Metsäteollisuus ry
Forestindustries

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Blogit
FSC-järjestelmä tuo yhteen eri taustoista tulevat sidosryhmät – metsänomistajat, yritykset ja kansalaisjärjestöt.
Uutiset
MMM Sami Oksa on nimitetty Metsäteollisuus ry:n uudeksi metsäjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi.
Uutiset

Suomalaisen metsänhoidon ympäristövaikutuksista on nyt saatavilla kattavaa ja laadukasta dataa kansainvälisessä ecoinvent-tietokannassa. Tämä on ensimmäinen kerta, kun suomalaisen metsänhoidon tilastotieto

Uutiset
Metsäteollisuus katsoo, että EU:n metsäkatoasetusta tulisi soveltaa alkuperäisen suunnitelman mukaisesti 30.12.2025 alkaen. Jos asetusta muutetaan, valmistelulle on varattava riittävä aika.
Uutiset
Puukaupan hiipuminen ja kantohintojen korkea taso kertovat toimintaympäristön epävarmuudesta. Metsien pitkän aikavälin tuottavuus ja arvo riippuvat aktiivisesta ja oikea-aikaisesta metsänhoidosta.
Blogit
EU:ssa ilmastokestävyyden ja riskienhallinnan kehittäminen on noussut yhä tärkeämmäksi teemaksi. Ratkaisuja tarvitaan sekä päästöjen vähentämiseen että sopeutumiseen muuttuvaan ilmastoon.