Uutishuone

Uutiset

Janne Näräkkä valittu kansainvälisen FSC:n hallitukseen

Metsäteollisuus ry:n FSC-sertifiointipäällikkö Janne Näräkkä on valittu kansainvälisen FSC:n hallitukseen kaudelle 2020–2023. Näräkkä on koulutukseltaan metsänhoitaja. FSC on vuonna 1994 perustettu globaali metsäsertifiointijärjestelmä, jonka mukaan on sertifioitu noin 200 miljoonaa hehtaaria metsää eri puolilla maailmaa.

Näräkkä tulee edustamaan järjestön 12-henkisessä hallituksessa pohjoista talouskamaria yhdessä kanadalaisen Alan Thornen (Rayonier Advanced Materials) kanssa. Näräkkä seuraa tehtävässä ruotsalaista Hans Djurbergiä (SCA), joka luopuu paikastaan kuluvan vuoden lopulla sääntömääräisen kahden kauden (2012–2019) jälkeen. Näräkkä on ensimmäinen tehtävään valittu suomalainen FSC:n historiassa.

Näräkkä on työskennellyt Metsäteollisuus ry:ssä vuodesta 2016 ja tätä ennen 9 vuotta pohjoismaisten metsänomistajien ja MTK:n palveluksessa. Valintansa seurauksena Näräkkä siirtyy metsäteollisuusyritysten muodostaman hankekonsortion palvelukseen toimipaikkanaan Stora Enso. Hallituskausi alkaa 1.1.2020.

Lisätietoja:

Janne Näräkkä, FSC-sertifiointipäällikkö, Metsäteollisuus ry, puh. 050 524 1898, janne.narakka@forestindustries.fi

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Uutishuone

Lisää aiheesta

Blogit
Suomalaisessa metsäteollisuudessa energian tehokas käyttö ei ole viikon mittainen kampanja vaan vuosikymmeniä jatkunutta perustyötä.
Uutiset
Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat heinä-syyskuussa puuta yksityismetsistä 5,4 miljoonaa kuutiota. Määrä oli 13 % suurempi kuin vuoden 2025 vastaavalla ajanjaksolla.
Uutiset
Niinistöllä on vahva osaaminen erilaisista metsäluontoon, metsien käyttöön ja metsäsektorin toimintaympäristöön liittyvistä kysymyksistä sekä metsäteollisuuden puunhankinnasta.
Blogit
Eurooppa on asettanut kunnianhimoisia tavoitteita: vahvempi talous, parempi turvallisuus, ilmastoneutraalius ja suurempi strateginen autonomia.
Uutiset
Tievetoomuksen avoitteena on nostaa tieverkon kunto ja riittävä rahoitus vahvemmin yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Blogit
Bioenergiaveron sijaan hyvää kehitystä voidaan jouduttaa sähköistämisentuella, joka on jo toimivaksi todettu lääke.