Uutishuone

Uutiset

Hallitukselta tärkeä esitys kotimaan puunkuljetusten turvaamiseksi

Hallitus on helpottamassa kotimaan puunkuljetuksia tilanteessa, jossa puunhankinta Venäjältä on äkisti loppunut Ukrainan sodan alettua. Kasvaneeseen kuljetustarpeeseen kotimaassa vastataan sallimalla väliaikaisesti aiemmin vain kansainvälisissä rautatiekuljetuksissa käytettyjen vaunujen hyödyntäminen Suomen sisäisissä puutavarakuljetuksissa. Käytettävä vaunukalusto olisi metsäteollisuuden omaa tai pitkäaikaisesti vuokraamaa.

Kyseessä on paljon odotettu väliaikainen helpotus, jolla osaltaan taataan metsäteollisuuden puu- ja raaka-ainekuljetusten riittävyys akuutisti muuttuneessa tilanteessa. Ilman helpotusta vaunupula tulisi nopeasti näkymään raaka-ainesaatavuuden heikkenemisenä ja siten edelleen mahdollisina tuotantolinjojen sulkemisena.

”Kiitämme liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakkaa ja valmistelijoita nopeasta reagoinnista äkilliseen muutostarpeeseen. On tärkeää, että hallituksen esitys käsitellään nopeasti eduskunnassa vaunupulan lieventämiseksi”, sanoo johtaja Jyrki Peisa Metsäteollisuus ry:stä.

Logistiikka

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Alina Koskela
Logistiikkapäällikkö

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Tilastot
Hyvin toimivat ja avoimet puumarkkinat ovat perusta kotimaisen puun käytölle.
Uutiset
Uuden satama-automaatioselvityksen mukaan suomalaisella osaamisella, yhteistyöllä ja kansainvälisistä ratkaisuista oppimalla voidaan rakentaa tehokkaita, turvallisia ja kestäviä satamaympäristöjä, jotka tukevat koko
Uutiset
Suomalainen metsäala tekee paljon vapaaehtoisia toimia, joiden tavoitteena on turvata luonnon monimuotoisuutta ja kääntää metsälajien uhanalaistumiskehitys laskuun.
Artikkelit
Yhdistyksen hallitukseen kuuluu vähintään 23 ja enintään 33 jäsentä, jotka valitaan vuosittain syyskokouksessa seuraavaksi kalente…
Blogit
PEFC-sertifiointi toimii käytännön työkaluna, joka yhdistää monimuotoisuuden turvaamisen ja aktiivisen metsänhoidon ottaen huomioon paikalliset olosuhteet.
Blogit
Metsäsektori ei lepää laakereillaan vaan panostaa tutkimukseen ja toiminnan jatkuvaan kehittämiseen.