Uutishuone

Artikkelit

Tutkimus, kehitys ja innovaatiot rakentavat tulevaisuuden kilpailukykyä

Metsäteollisuusyritykset käyttävät Suomessa suoraan tutkimukseen ja kehitykseen vuositasolla noin sata miljoonaa euroa. Tutkimus- ja kehitystyö keskittyy tuotteisiin, asiakaspalveluun ja vaikka tuotantoprosessien kehittämiseen yhdessä metsäteollisuuden kone- ja laiteinvestointien yhteydessä sekä esimerkiksi raaka-aine ja tuotelogistiikan toimivuuteen digitalisaation avulla. Yrityksille on erittäin tärkeää myös täysin uuden liiketoiminnan synnyttämiseen erikoistunut T&K-toiminta.Osaajat, yritykset ja investoinnit hakeutuvat sinne, missä niiden toiminnalle on parhaat edellytykset. Suomessa on erinomainen tietämys puusta ja puun jalostamisesta erilaisiin käyttötarkoituksiin. Suomi voi säilyttää asemansa alan johtavana tutkimus- ja kehitysympäristönä myös kansainvälisesti verrattuna. Se vaatii kuitenkin pitkäjänteistä työtä innovaatioympäristön jatkuvaksi kehittämiseksi ja riittävää resurssien kohdentamista.Innovaatiotoiminnan rahoittamiseen ja kasvuyrittäjyyden tukemiseen tarvitaan tutkimusmaailman kuten yliopistojen ja tutkimuslaitosten ja teollisuuden tiiviin yhteistyön lisäksi yhteiskunnan toimivat ohjauskeinot ja -välineet. Julkisen vallan ja elinkeinoelämän on yhdessä luotava edellytykset laaja-alaiselle ja pitkäjänteiselle innovaatiopolitiikalle, varmistettava innovaatioympäristömme kansainvälinen kilpailukyky sekä edistettävä innovaatioiden syntyä ja käyttöönottoa.Yliopistot ja korkeakoulut profiloituvat ja vahvistavat kansainvälistä asemaansa sekä koulutuksessa että tutkimuksessa. Uudistuvat ja uutta luovat yritykset hakevat yhteistyökumppaneikseen kansainvälisesti vahvoja korkeakouluja. Siksi korkeakoulujen on rohkeasti valittava osaamisen painopisteet ja suunnattava resurssit niiden mukaan. Korkeakoulujen yhteistyön tulee olla tiivistä.Metsäsektorin tutkimuspanosta vahvistavat myös yhteistutkimusyhtiöitten CLIC Innovation Oy:n ja Metsäteho Oy:n puitteissa. Yhteiset tutkimus- ja kehitysaktiviteetit keskittyvät esikilpailulliselle alueelle, samoista tutkimusaiheista kiinnostuneiden osapuolten keskinäisiin hankkeisiin.

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Uutishuone

Lisää aiheesta

Uutiset
Metsäteollisuus ry pitää myönteisenä, että Euroopan komission ehdotus EU:n päästökauppajärjestelmän uudistamiseksi tunnistaa teollisuuden hiilivuotoriskin, teknisten hiilidioksidipoistojen kasvavan merkityksen sekä talvimerenkulun
Lausunnot
Joutoalueiden metsittäminen on tärkeä keino vahvistaa hiilinieluja ja hillitä ilmastonmuutosta. Samalla voidaan kasvattaa tulevaisuuden puuntuotantoa.
Lausunnot
Metsäteollisuus näkee vetytaloudessa merkittäviä mahdollisuuksia erityisesti bioperäisen hiilidioksidin hyödyntämisessä esimerkiksi synteettisten polttoaineiden ja kemikaalien tuotannossa.
Uutiset
Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat tammi-maaliskuussa puuta yksityismetsistä 6,2 miljoonaa kuutiometriä. Määrä on 24 prosenttia vähemmän kuin edellisen vuoden vastaavana ajankohtana.
Blogit
Monimuotoisuustiekartta on osa meidän vahvaa tietopohjaamme, pitkää monimuotoisuustyömme historiaa ja kasvavaa joukkoa konkreettisia tekoja, joiden varaan rakentaa tulevaisuutta.
Blogit
PEFC Forest Forum kokosi yhteen osallistujia 40 eri maasta, joita kaikkia yhdisti sama tavoite: kestävä metsätalous.