Uutishuone

Blogit

Vihreät väittämät -direktiivi: Kuluttajien vihreästä harhautuksesta kohti vihreää johdatusta

Kukapa meistä ei olisi törmännyt lukuisiin ympäristöväittämiin ja merkkeihin mainoksissa, verkkosivuilla ja tuotteiden pakkauksissa? Hiilineutraali, ympäristöystävällinen, vihreä, ekologinen, biopohjainen, biohajoava, kompostoituva… Tuhansittain adjektiiveja, mutta ovatko ne pelkkää sanahelinää?

EU haluaa tuoda tuotteiden ympäristöväittämien villiin kenttään selkeyttä sekä suitsia viherpesua ja kuluttajien harhaanjohtamista. Juuri julkaistun Vihreät väittämät (Green Claims) -direktiivin tarkoitus on perustaa ympäristöväittämät todellisiin ympäristövaikutuksiin. Tavoite on erittäin kannatettava. Tuotteiden elinkaaren aikaisten ympäristövaikutusten laskentamenetelmien kehittämistä on kuitenkin tärkeää jatkaa.

Vihreät väittämät -direktiivi ohjaa tieteellisten metodologioiden käyttöön elinkaaren aikaisten ympäristövaikutusten arvioimiseksi. Direktiivi kannustaa tuotteiden ympäristöjalanjälkimetodologian (PEF) käyttöön. PEF huomioi 16 ympäristövaikutuskategoriaa ja on perinteistä elinkaarilaskentaa (LCA) standardoidumpi metodi. Metsäteollisuus on ollut etujoukoissa kehittämässä PEF-metodologiaa kuitutuotteille (mm. kartongit, pehmopaperit, painopaperit) ja kehitystyö jatkuu. PEF-metodologia ei kuitenkaan vielä huomioi esimerkiksi tuotteiden loppukäyttöä tai kuitumateriaalien kierrätettävyyttä, joten kehitystyötä on jäljellä. Komission tavoitteena on, että tulevaisuudessa kuluttajat voivat tehdä ympäristön ja ilmaston kannalta kokonaisvaltaisesti hyviä ostopäätöksiä vertaillessaan keskenään samankaltaisia tuotteita.

Ympäristömerkkien kirjo on kasvanut viime vuosina niin paljon, että niiden kriittinen tarkastelu on paikallaan. Direktiivi antaa ymmärtää, että lähinnä EU:n ykköskategorian ekomerkkien (mm. EU Ecolabel) sekä joidenkin sertifioitujen merkkien käyttö olisi sallittua. Käytössä on paljon erilaisia vakiintuneita, tarkoituksenmukaisesti ja luotettavasti kestävyyttä kuvaavia merkkejä. Tällaisia ovat muun muassa puun alkuperäsertifikaatit FSC ja PEFC sekä metsäteollisuudessakin käytössä olevat tuoteympäristöselonteot (EPD), jotka kannustavat tekemään vastuullisia tuotevalintoja.

Jotta kuluttajia ennemminkin johdetaan kuin harhautetaan vihreyteen, on ympäristöväittämien ja -merkkien perustuttava toimivaan metodologiaan ja vertailukelpoiseen dataan. Tieteellisten metodologioiden kehittäminen on tarpeen, jotta kuluttajille saadaan käyttökelpoisia välineitä vihreiden valintojen tekemiksi. Metsäteollisuudella on jatkossakin erinomainen mahdollisuus todentaa puupohjaisten tuotteiden kestävyyttä, kunhan uusi lainsäädäntö ei sitä hankaloita.

Luonto ja ympäristöPuupohjaiset tuotteet

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Katriina Valkeapää
Tuoteasiantuntija

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Lausunnot

Metsäteollisuus ry hyväksyy ympäristöministeriön tämänhetkisen ehdotuksen lupamääräysten tarkistamiseen kohdistuvista muutoksista. Selkeästi rajattuna ehdotus vastaa eri toimialojen tarpeisiin. Lausunnossamme toteamme, että

Lausunnot

Metsäteollisuus ry pitää ympäristöministeriön luonnosta riskinarvioinnin ohjeeksi tapauskohtaiseen Ei enää jätettä -menettelyyn (EEJ) pääosin perusteellisena ja valmistelultaan onnistuneena.   Lausunnossamme korostamme tarvetta selkeyttää ohjeistusta erityisesti tilanteissa,

Lausunnot

Metsäteollisuus ry arvostelee tuoreessa lausunnossaan EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetuksen (PPWR) toimeenpanoa merkittävästi viivästyneiden komission tulkintaohjeiden vuoksi. Järjestön mukaan yrityksillä ja

Uutiset

Euroopan unionin neuvoston tuoreet päätelmät biotalousstrategiasta sisältävät useita metsäteollisuuden kannalta tervetulleita ja oikeansuuntaisia linjauksia, jotka tukevat alan kasvua, uudistumista ja

Uutiset
Uusi laki tuo joitain lisävaatimuksia metsänkäsittelyyn ja samalla se yhtenäistää koko metsäalan toimintatapoja.
Uutiset
New Wood: Building a Bio-Based Future -näyttely esitteli arvovieraille suomalaisia puupohjaisia innovaatioita.