Uutishuone

Uutiset

Metsäteollisuuden tuotantomäärät kääntyivät laskuun – vain sellun tuotanto kasvoi vuoden alkupuoliskolla

Paperin tuotanto laski alkuvuoden aikana alimmalle tasolleen sitten vuoden 1991, josta Metsäteollisuus ry:n tuotantotilastoja on kvartaalitasolla kerätty. Tammi–kesäkuussa tuotanto oli 3,1 miljoonaa tonnia, ja alaspäin mentiin niin paino- ja kirjoituspapereiden kuin muiden papereiden tuotantomäärissä.

Kartongin tuotantomäärä oli vuoden kuuden ensimmäisen kuukauden aikana 1,8 miljoonaa tonnia, mikä oli 2,4 prosenttia vähemmän kuin vuoden 2018 tammi–kesäkuussa.

Vanerin tuotannossa näkyy tammi–kesäkuun tilastoissa 4,4 prosentin notkahdus viime vuoden vastaavan ajanjakson tuotantoihin verrattuna. Alkuvuoden tuotantomäärä jäi 0,6 miljoonaan kuutioon.

Sahatavaran tuotantomäärät olivat vielä vuoden ensimmäisellä neljänneksellä suuremmat kuin viime vuoden vastaavalla ajanjaksolla. Huhti–kesäkuussa tuotantomäärät kääntyivät laskuun, ja vuoden alkupuoliskon tuotantomäärä jäi 6,1 miljoonaan kuutiometriin.

Sellun tuotanto pysyi yhä selvässä kasvussa, joskaan huhti–kesäkuussa kasvu ei ollut yhtä ripeää kuin tammi–maaliskuussa. Tammi–kesäkuussa tuotettujen sellutonnien määrä nousi 4,2 miljoonaan.

”Metsäteollisuuden tuotannon supistuminen kertoo globaalin talouskasvun hidastumisesta. Talouspolitiikassa tulisi pikaisesti tarkentaa tilannekuvaa, eikä ainakaan ryhtyä päätösperäisesti heikentämään vientiteollisuuden kilpailukykyä”, Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Timo Jaatinen sanoo.

Jaatinen viittaa etenkin maan hallituksen suunnitelmiin kiristää energia- ja polttoaineveroja sekä toteuttaa energiaverotuksen kokonaisuudistus. Laskevassa suhdanteessa myös työvoimakustannusten nousu olisi myrkkyä viennille ja työllisyydelle.

Lisätietoja

toimitusjohtaja Timo Jaatinen, p. 09 132 6600

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Uutishuone

Lisää aiheesta

Blogit
Ennallistamisen avainsana on yhteensovittaminen ja kyse on ennen kaikkea luonnon entistä paremmasta huomioon ottamisesta osana arjen toimintaa.
Uutiset

Suomalaisen metsäteollisuuden maine kansalaisten mielissä on säilynyt hyvänä. Laaja kansalaiskysely kertoo, että suomalaiset näkevät metsäteollisuuden tärkeänä hyvinvoinnin tuottajana, työllistäjänä, viennin

Uutiset
Jatkossa teollisuuden kilpailukyvystä ja metsien kasvua tukevista toimista on pidettävä entistä paremmin huolta, myös valtiontaloutta sopeutettaessa
Uutiset
Hallituksen tärkeimpiä tehtäviä budjettiriihessä on lisätä toimia, joilla tuetaan yritysten mahdollisuuksia investoida tulevaisuuden kasvuun, innovaatioihin ja työpaikkoihin Suomessa.
Blogit
Luonnonarvokaupalle on luotava luonnon sekä eri toimijoiden näkökulmasta selkeät ja luotettavat pelisäännöt ja jotta biotalouden kehitys varmistetaan.
Artikkelit
Yhdistyksen hallitukseen kuuluu vähintään 23 ja enintään 33 jäsentä, jotka valitaan vuosittain syyskokouksessa seuraavaksi kalente…