Uutishuone

Uutiset

Kartonki jatkaa kasvua, muutoin metsäteollisuuden tuotantomäärissä laskua

Huhti-kesäkuussa metsäteollisuuden tuotantomäärät olivat kartonkia lukuun ottamatta pienemmät viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.

Kemiallisen metsäteollisuuden tuotantomäärät olivat suuremmat ensimmäiseen kvartaaliin verrattuna, mikä selittyy alkuvuoden lakon loppumisella huhtikuun puolivälissä. Viime vuoteen verrattuna paperin ja sellun tuotantomäärät laskivat merkittävästi. Kartongin tuotanto puolestaan kasvoi 1 % ja ollen toisella neljänneksellä 1,1 miljoonaa tonnia.

Mekaanisen metsäteollisuuden tuotantomäärissä ei ollut suurta muutosta edellisvuoteen nähden. Sahatavaran tuotanto laski 2,5 prosenttia ja vanerin 2,1 %.

– Kun huomioidaan alkuvuoden epävarmuudet toimintaympäristössä, voi metsäteollisuuden sopeutumis- ja tuotantokykyä pitää vahvana. Metsäteollisuus on pysynyt kotimaisen tuotannon ja vientiteollisuuden kivijalkana. On meidän kaikkien etu, että alan toimintaedellytyksistä pidetään näinä muutosten aikoina erityistä huolta, alleviivaa Metsäteollisuus ry:n vt. toimitusjohtaja Jyrki Peisa.

Tuotanto

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Jyrki Peisa
(vanhempainvapaalla)

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Artikkelit
Keräämme tähän päivittyvään artikkeliin metsäteollisuuden kansainvälisen kaupan kannalta keskeisiä nostoja muuttuvien tullien vaikutuksista.
Blogit
Komissio on nostanut kilpailukyvyn, turvallisuuden, omavaraisuuden sekä kestävän vaurauden korkealle EU:n agendalla.
Uutiset
Suomelle tärkeänä vientialana myös metsäteollisuus kohtaa haasteita mahdollisten tullien myötä.
Artikkelit
Metsäteollisuus on maamme merkittävimpiä vientialoja ja työllistäjiä.
Blogit
Yhdysvallat muokkaa nyt globaalia pelikenttää luoden epävarmuutta myös metsäteollisuuden toimintaympäristöön.
Uutiset
Paperin ja kartongin tuotantomäärät kääntyivät viime vuonna kasvuun niin Suomessa kuin Euroopassakin.