Uutishuone

Uutiset

Kanadalainen ilmastotutkija: Metsien käyttö hyödyttää kamppailussa ilmastonmuutosta vastaan

Suomalainen tapa hoitaa metsiä ja käyttää puuta on ratkaisu ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa. Näin kertoi kanadalainen tutkija Werner Kurz. Kurz on tutkinut metsien ja ilmaston välistä suhdetta vuosikymmeniä ja on ollut kirjoittajana kahdeksassa hallitusten välisen ilmastonmuutospaneelin (IPCC) raportissa.

Metsistä, niiden hyvinvoinnista, monimuotoisuudesta ja metsien roolista ilmastonmuutoksen torjunnassa keskustellaan nyt enemmän kuin koskaan. Siksi Metsäteollisuus ry halusi nostaa ilmasto- ja metsäkeskustelun maaliskuisen kevätseminaarinsa pääteemaksi.

Metsä- ja ilmastotutkija Kurz kutsuttiin pääpuhujaksi, jotta keskusteluun saataisiin lisää globaalia näkökulmaa.

Kurzin esitys ja muut seminaarin puheenvuorot on katsottavissa alla.

Poiminnat seminaarin ohjelmasta:

”The Role of Forests in Combating Climate Change”

0:11:50 Werner Kurz, Senior Research Scientist, the Canadian Forest Service

0:41:15 Keskusteluun liittyvät tutkimusylijohtaja Antti Asikainen, Luonnonvarakeskus, ja vanhempi neuvonantaja Oras Tynkkynen, Sitra”Kotimaan ja Euroopan poliittisen tilanteen vaikutus teollisuuden toimintaympäristöön Suomessa”

0:59:00 Jari Leppä, maa- ja metsätalousministeri1:11:00 Keskusteluun liittyvät kansanedustajat Elina Lepomäki ja Jutta Urpilainen

Metsien hoito ja käyttö

Jaa julkaisu:

Uutishuone

Lisää aiheesta

Tilastot
Hyvin toimivat ja avoimet puumarkkinat ovat perusta kotimaisen puun käytölle.
Lausunnot
Perusväylänpidon nykyinen rahoitustaso uhkaa teollisuuden tärkeimpiä raaka-ainekuljetuksia.
Lausunnot
Metsäteollisuus ry suhtautuu kriittisesti luonnonsuojelulain luonnonarvomarkkinoita koskeviin muutoksiin.
Blogit
Monimuotoisuustiekartan kehitystyön myötä luontotieto liikkuu sujuvammin ja tukee aidosti sekä tutkimusta että käytännön metsätaloutta.
Uutiset
Hakkuurajoitukset eivät ole kestävin tai tehokkain keino Suomen ilmasto- ja luontotavoitteiden saavuttamiseen.
Uutiset
Asetuksen soveltamisen aloittamista lykätään vuodella isoille toimijoille ja puolellatoista mikro- ja pienille toimijoille.