Miksi EU-uralle kannattaa pyrkiä?
Eurooppa-päivänä Finlandia-talolla keskusteltiin uramahdollisuuksista ja merkityksellisestä työstä Euroopan unionissa. Metsäteollisuus ry:n järjesti nuorille suunnatun EU-uraseminaari yhteistyössä Euroopan komission ja parlamentin Suomen toimistojen kanssa.
EU-uraseminaarilla haluamme tukea kehysriihen kirjausta: ”Suomen 30-vuotisen EU-jäsenyyden juhlavuoden kunniaksi käynnistetään ohjelma suomalaisten EU-virkaurien edistämiseksi.”
Tilaisuuden avasi Metsäteollisuus ry:n pääekonomisti Maarit Lindström.
Minna Vuorio, johtaja, EU:n henkilöstövalintatoimisto (EPSO) ja EU:n henkilöstökoulutuskeskus (EUSA), korosti puheenvuorossaan työn mielekkyyttä ja merkityksellisyyttä. EU:ssa on tarjolla monenlaisia ammatteja ja työuria. Usein käsitys EU-virkahenkilöistä on hyvin kapea ja itse tekemisestä puhutaan yhä vain vähän. Unionissa kaivataan erityyppisiä, eri alojen osaajia ja nuoria tarvitaan uudistamaan ja kehittämään asioita.
Tietoa EU-virkoihin hakemisesta ja kilpailuissa onnistumisesta jakoi Jenni Hakala, EU-rekrytoinnit, Suomen pysyvä edustusto Brysselissä.
5 myyttiä EU-urista kumosi puolestaan Mika Somppi, Euroopan komission Suomen edustuston hallintopäällikkö. Hän korosti myös työn mielekkyyttä ja sitä, että EU on arvoyhteisö. Työ unionissa on työtä isojen asioiden kuten esimerkiksi rauhan, oikeusvaltioiden ja ilmastonmuutoksen eteen. Monia kiinnostaa kansainvälinen ura, mutta EU ei tule jostain syystä mieleen. Bryssel on hyvin kansainvälinen kaupunki ja edut ja palkat ovat hyvällä tasolla.
Inspiroivan uratarinan ja kokemuksia virkamieskilpailusta jakoi Aleksi Hyvätti, Governance Officer, Euroopan Kemikaalivirasto (ECHA). Sisääntuloväyliä EU-urille on monia ja EU-töitä voi tehdä kaikkialla Euroopassa, myös esimerkiksi Helsingissä.
Rennon ja innostavan tilaisuuden juonsi toimittaja Sean Ricks.