Uutishuone

Blogit

Metsien suojelu ja puukauppa on mahdollista yhdistää

Metsäala uudistuu kovaa vauhtia ja alan yritykset ovat ilahduttavasti raportoineet puun jalostuskäyttöä lisäävistä investoinneista. Hallituksen omilla linjauksilla kotimaisen puun käyttöä kasvatettaneen edelleen. Metsien käytön kokonaisuuden kannalta on kuitenkin valitettavaa, että samanaikaisesti Etelä-Suomen metsien monimuotoisuusohjelman METSOn rahoitusta on leikattu. Sen lisäksi, että METSOn rahoitusta tulee vahvistaa pikaisesti, on syytä pohtia, voiko puukauppaa ja suojelua vauhdittaa METSOn rinnalla verotuksen keinoin.

Varsin yksinkertaisella suojeluvähennysmekanismilla voitaisiin yhdistää puukauppa ja metsien suojelu seuraavasti: Metsänomistaja saisi verovähennyspohjaa METSO-kriteerit täyttävän luonnonsuojelualueen perustamisesta tai luonnonhoitohankkeesta. Syntynyttä vähennyspohjaa voisi hyödyntää puunmyyntitulojen verotuksessa esimerkiksi 15 vuoden määräajan kuluessa. Verovähennyspohjan suuruus määritettäisiin siten, että verohyöty olisi esimerkiksi METSOn mukaisen suojelukorvauksen suuruinen. Kannustimella voitaisiin korvata nykyinen Kemera-lain mukainen ympäristötuki ja tuki metsäluonnon hoitoon, kun hyvän metsänhoidon kannustinjärjestelmää uudistetaan.

Kannustinmalli edistäisi puukauppaa, sillä verohyöty realisoituisi vain puukauppojen kautta. Suojelukriteerit ja suojelukohteiden arvon määrittäminen olisi viisainta tehdä suoraan METSO-kriteerien mukaisesti, jolloin tulisi ainoastaan määrittää puuttuvat kriteerit pohjoisimmalle Suomelle. Mekanismin etuna olisi myös se, että se on jo tuttu tänä vuonna käyttöön otetun metsälahjavähennyksen kautta. Suojeluvähennyksellä voidaan edistää luonnonsuojelua, mutta sillä ei tule korvata nykyistä METSO-järjestelmää.

Suojeluvähennysmekanismia on valmisteltu osana Metsäteollisuus ry:n metsäympäristöohjelmaa. Mallista on mahdollista kehittää toimiva mekanismi metsäluonnon monimuotoisuuden edistämiseen, kun sen reunaehtojen asettamisen vaikutuksia edelleen analysoidaan.

Tietoa meistä

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Metsäteollisuus ry
Forestindustries

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Uutiset

Petteri Orpon hallituksen kehysriihessä tekemissä päätöksissä on paljon hyvää. Uupumaan jäivät metsäteollisuudelle tärkeä sähköistämistuen jatko, vankempi metsien kasvupaketti ja vähäliikenteisten

Uutiset
Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat tammi-maaliskuussa puuta yksityismetsistä 8,1 miljoonaa kuutiota. Määrä on kasvanut yhdeksän prosenttia edellisvuodesta.
Uutiset
Luken laskelmat osoittavat, että aktiivisella ja oikea-aikaisella metsänhoidolla on paljon annettavaa puuston lisäkasvulle ja ilmastokestävyydelle.
Artikkelit
Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset huomioivat linnuston metsänkäsittelyssä kattavasti. Yritykset noudattavat laajasti Metsänkäsittely ja linnusto -oppaan ohjeita ja suosituksia.
Blogit
Komissio on nostanut kilpailukyvyn, turvallisuuden, omavaraisuuden sekä kestävän vaurauden korkealle EU:n agendalla.
Julkaisut

Olemme koonneet julkaisuun tietoa, mitä jokaisen kuntavaaliehdokkaan olisi hyvä tietää metsistä ja metsäteollisuudesta. Voit hyödyntää materiaalia vapaasti ja tarvittaessa kysyä