Uutishuone

Uutiset

EU:n kestävien tuotteiden ekosuunnitteluasetus valmistuu vielä tällä parlamenttikaudella

Parlamenttikauden lähestyessä loppuaan myös EU:n kestävien tuotteiden ekosuunnitteluasetus (ESPR) on valmistumassa. Tiistaina 23.4. parlamentti äänesti asetuksen hyväksymisen puolesta eikä muutosehdotuksia enää ilmennyt. Seuraavaksi asetus siirtyy neuvoston viimeiseen hyväksyntään, jonka odotetaan tapahtuvan toukokuussa.

ESPR:n tavoite on saattaa kaikki EU:ssa myytävät tuotteet kiertotaloussuunnittelun ja -valmistuksen alaisiksi vuoteen 2030 mennessä. Asetus ei koske elintarvikkeita ja lääkkeitä. Metsäteollisuus ry on tyytyväinen, että uusiutuvuuden arvo säilyi tunnistettuna ja tunnustettuna asetuksen tuoteparametreissä, jotka tukevat eri tuotekategorioille annettavia ekosuunnittelukriteerejä. Uusiutuvuuden lisäksi muita kriteereitä ovat muun muassa tuotteiden energia- ja resurssitehokkuus, kierrätettävyys sekä hiili- ja ympäristöjalanjäljet.

– Huomioimalla uusiutuvien raaka-aineiden merkitys saadaan aidompi kuva tuotteiden koko elinkaaren aikaisista ympäristö- ja ilmastovaikutuksista. Samalla kannustetaan fossiilisten raaka-aineiden vähentämiseen. Se, miten uusiutuvuus huomioidaan käytännön tasolla, nähdään kuitenkin vasta tuotekategoriakohtaisia säädöksiä asetettaessa. Seuraamme tilannetta aktiivisesti, sanoo Metsäteollisuus ry:n tuoteasiantuntija Katriina Valkeapää.

Vaikka varsinainen tuoteryhmien työstöjärjestys julkaistaneen vasta maaliskuussa 2025, ensimmäisiä tuoteryhmäkohtaisia säädöksiä on alettu jo työstämään muun muassa tekstiilien osalta. Mikäli neuvosto antaa asetukselle hyväksyntänsä toukokuussa, asetus julkaistaisiin EU:n virallisessa lehdessä viimeistään kesäkuussa. Näin ollen asetus tulisi voimaan viimeistään heinäkuussa. Paperi- ja kartonkimateriaaleja lainsäädäntö tulee koskemaan vasta myöhemmin.

Euroopan unioniPuupohjaiset tuotteet

Jaa julkaisu:

Lisätietoja

Katriina Valkeapää
Tuoteasiantuntija

Pikalinkit

Uutishuone

Lisää aiheesta

Lausunnot
Metsäteollisuus näkee vetytaloudessa merkittäviä mahdollisuuksia erityisesti bioperäisen hiilidioksidin hyödyntämisessä esimerkiksi synteettisten polttoaineiden ja kemikaalien tuotannossa.
Blogit

Tuore korkeakoulutuksen ja tutkimuksen visio 2040 lentää korkealla, mutta kärsii silti rohkeuden puutteesta. Todettakoon aluksi, että visio sisältää paljon kannatettavaa.

Blogit

Bioteknologia nousee ensimmäistä kertaa mukaan Euroopan yhteistä etua koskeviin tärkeisiin hankkeisiin eli niin kutsuttuihin IPCEI-kokonaisuuksiin (Important Project of Common European

Blogit

EU:n sääntelyviidakko voi kääntyä itseään vastaan, jos yritykset joutuvat tulkitsemaan kestävyysviestinnän uusia pelisääntöjä. Viestinnän lamautuminen epävarmuuden edessä voi kostautua niin

Blogit

Vuoden 2035 ilmastotavoite ja rakennusalan suvanto jäävät osaltaan leimaamaan 2020-lukua. Tulevan hallituksen on pystyttävä vastaamaan molempiin haasteisiin synergiaetua etsien. Ratkaisu

Lausunnot

Metsäteollisuus ry näkee korkeakoulutuksen ja tutkimuksen visio 2040 -luonnoksessa paljon kannatettavia tavoitteita, kuten panostukset korkeakoulujen ja elinkeinoelämän yhteistyön vahvistamiseen ja